Konopie przemysłowe


Konopie - roślina uprawiana od zarania dziejów, przeżywa w XXI wieku swój renesans. Jedne z pierwszych wzmianek o konopiach pochodzą z Chin z okresu ok. 2000 lat p.n.e.. Wartym przytoczenia jest ważny historycznie fakt, że Krzysztof Kolumb podczas wyprawy żeglarskiej, w wyniku której odkrył Amerykę, swój statek wyposażył w ok. 80 ton wyrobów konopnych w postaci lin, żagli, brezentów, płótna i innych niezbędnych do żeglugi tekstyliów. Konopie wpisują się również w tradycję polskiego rolnictwa i gospodarki.

Konopie6

Ożywienie zainteresowania konopiami wynika z ich pro-środowiskowego charakteru zapewniającego zrównoważone kaskadowe wykorzystanie dostarczanych przez roślinę surowców i stosowanie zrównoważonych technologii do wytwarzania biodegradowalnych naturalnych produktów. Konopie dostarczają ważne surowce takie jak: włókno, nasiona, kwiatostany, paździerze, biomasę wykorzystywane do zastosowań w wielu sektorach gospodarki. Konopie jako silnie rosnąca jednoroczna roślina, absorbuje z atmosfery ok. 10 t dwutlenku węgla w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego, co wspomaga przeciwdziałanie efektowi cieplarnianemu. Jednocześnie uprawy konopi pozwalają na zachowanie bio-dywersyfikacji upraw, są stosunkowo odporne na niedobory wody.

Len, Konopie, Przetwórstwo

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.